Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu

Program ,,Przyjaciele Zippiego”

W bieżącym roku szkolnym  realizowaliśmy w grupie starszaków  międzynarodowy program   „Przyjaciele Zippiego”, który doskonalił  u dzieci zdolności dawania sobie rady z trudnościami i wykorzystywania ich w codziennym życiu.  Program ten rozwijał  u dzieci umiejętności społeczne i asertywność oraz sprawił, że są lepiej przygotowane i zdolne do pomagania innym w ich problemach. Program opowiadał  o grupie przyjaciół, a Zippi to patyczak. Realizacja programu obejmowała cykl spotkań pogrupowanych w bloki tematyczne: uczucia, komunikacja, nawiązywanie i zrywanie więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty oraz dajemy sobie radę. Każda z części zawierała opowiadanie zilustrowane zabawnymi obrazkami oraz propozycje zadań do pracy z grupą, takich jak: odgrywanie ról i scenek, rysowanie, ćwiczenia. Po każdym spotkaniu  dziecko wypełniało arkusz posumowania.

Program uczył dzieci:

– Jak rozpoznawać własne uczucia i o nich rozmawiać.

– Jak mówić to, co chce się powiedzieć.

– Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźń.

– Jak rozwiązywać konflikty.

– Jak zachowywać się w nowych sytuacjach.

– Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych.

Ostatnie spotkanie dzieci z Przyjaciółmi Zippiego odbyło się 9 czerwca pod hasłem ,,Wspólne świętowanie’’. Uroczystość przebiegała w radosnym nastroju, każde dziecko otrzymało dyplom Przyjaciela Zippiego a wartość programu podkreślały korony na głowach dzieci własnoręcznie ozdobione. Program ,,Przyjaciele Zippiego” pokazuje, jak ważny obok rozwoju intelektualnego i fizycznego dziecka jest rozwój emocjonalny.

DSC01947

DSC01960

DSC01956

DSC01974

DSC01955

DSC01950

DSC01957

DSC01982

DSC01983

DSC01987

DSC01997